Ačkoli nese stejné rodové jméno jako nám známější řeřicha setá, je v mnohém velmi odlišná. Zařadili bychom ji spíše mezi exotické rostliny, protože místo jejího přirozeného výskytu je v peruánských Andách. Najdeme ji ve výškách 3500 až 4500 m n. m., což je oblast, kde mnoho jiných rostlin nepřežije. Je zde totiž příliš intenzivní vítr i sluneční svit, extrémy zaznamenává také chladné počasí. A umístění na kamenité půdě už mluví samo za sebe. Aby se v těchto podmínkách udržela, musela se přizpůsobit. Dorůstá pouhých 15 cm a drží se převážně u země. Pro své blahodárné účinky je ale vyhledávána nejen kmeny žijícími v Andách, ale vlastně napříč celým světem.

highlands-and-islands-1629079_1280

Protože patří mezi nejstarší rostliny svého druhu, zároveň také mezi nejvýživnější. Má celou řadu označení a názvů: maca peruánská, řeřicha peruánská, peruánský ženšen, latinsky lepidium meyenii nebo v domorodém jazyce ma-ca (překládá se jako „z výšin pocházející dobrá strava, která posiluje“).

face-293666_1280

Maca obsahuje spoustu minerálních látek (vápník, železo, hořčík, zinek, draslík, sodíl, jód), vitamínů (A, B1, B2, B6, C, E), aminokyseliny, třísloviny, bílkoviny a vlákninu. Zvládne zatočit s celou řadou různých onemocnění – neplodností počínaje a rakovinou konče. Působí jako přírodní afrodiziakum pro muže, ale ani ženám nezůstává nic dlužná – pomáhá jim v boji proti příznakům menopauzy a při menstruačních poruchách. Dále dodává energii a působí jako antidepresivum, zlepšuje fyzickou výkonnost a vytrvalost, příznivě ovlivňuje psychiku, snižuje krevní tlak, pomáhá při léčbě chudokrevnosti, zabraňuje opotřebení šlach, kloubů a kostí, tlumí pocity nevolnosti a navrací chuť k jídlu. Celkově také posiluje imunitu a upravuje funkci štítné žlázy.

Užívat lze tuto rostlinu syrovou, pečenou nebo v pro nás nejčastější formě kapslí či prášku, který se buď rozmíchá ve vodě nebo přidá do různých nápojů, případně jídel.

Published on :Posted on