Hra na hudební nástroj dětem pomáhá s vývojem mozku a také trénuje jejich paměť. Má také velmi příznivý vliv na tvořivost u dětí, rozvíjí koordinaci rukou a podporuje sebevyjádření dítěte. Je to součást emočního vývoje a pomáhá jim i bojovat s trémou, kterou děti často ve větším kolektivu mají. Zatímco některé dítě zatouží po hraní na hudební nástroj samo, jiné potřebuje trošku povzbudit a správně namotivovat.
Začít by se mělo co nejdříve
Říká se, že dětský mozek je jako houba, která mnohem snadněji nasákne nově nebité vědomosti než je tomu u mozku dospělého člověka. Proto stejně tak jako je tomu u cizích jazyků i s hudební výchovou by se u dětí mělo začít co nejdříve. Každé dítě má ale talent na něco jiného a něco jiného ho také táhne. Pokud ale vidíte, že dítě má k hudbě blízko, určitě ho v tom podpořte. Namotivovat ho můžete už prvním hudebním nástrojem, který bude sice ještě pořád hračkou, ale už se na něj budou dát zahrát první jednoduché písničky, což dítě značně podpoří v úplných začátcích. Nejlepším takovým nástrojem může být dětská tahací harmonika. Velmi snadno se ovládá i nejmenším dětem od tří let, naučí se na ní hrát první snadné písničky a to je může přivést i k pozdějšímu hraní na složitější hudební nástroj.
Jak poznat, že je dítě dostatečně připravené
Pokud si nejste jistí, zda je vaše dítě na hru na hudební nástroj už dostatečně připravené, můžete jej sledovat a všimnout si náznaků. Jestliže je dítě po fyzické stránce dostatečně vyvinuté a pokud už dokáže naplno vnímat všechno okolo sebe, může se uchytit i při hraní. Důležitá je také pozornost dítěte, s tou občas bývá problém, dítě by ovšem mělo být schopno soustředit se a pozornost si udržet. Chybět by také neměla pořádná dávka energie a chuť. Když dítě nový koníček nebude bavit, těžko u něj vydrží a bude moci podávat dobré výkony. Nikdy k ničemu tak děti nenuťte.