Islám je v poslední době téma, které se promítá snad v každé veřejné události. Politické debaty, občanské debaty, diskuze na internetu. K jakékoliv příležitosti. Všichni se dnes upírají na islám a vidí ty imigranty, jak k nám šplhají po lanech přes ploty. K islámu, hlavně k tomu arabskému, který se rozšířil do celého světa (byť někde to tak úplně neplatí), patří ještě starý zvyk zahalování vlasů pro ženy. To je ostatně stará židovská a křesťanská tradice, ovšem ta stará před-islámská tradice jde ještě dál, kdy arabské kmeny zahalovaly ženy úplně. Tento zvyk se také promítl následně i do islámu, který se zrodil někde v šestém století našeho letopočtu.
Zákazy a příkazy
Spousta moderních zemí pomalu přistupuje k zákazu zahalování, velmi bouřlivá argumentace se vede skoro na všech ústavních soudech a parlamentech napříč politickým spektrem. Nedávno zakázali zahalování celého obličeje ve Francii a ve státech Beneluxu. To vyvolalo mírné pobouření ze stran ortodoxních muslimů, byť to nebyl zas takový „protest“, jak si někteří u nás myslí.
Zahalování vlasů pomocí hidžábu je ještě něco, co by se dalo dokonce i pochopit. Není na tom nic špatného, u nás jeptišky, ale i starší ženy doteď nosí šátek – a ano, jedná se hlavně o věřící ženy. Není to nic invazivního, co by bránilo veřejné bezpečnosti nebo se s tím snad náš systém nedokázal popasovat.
Ale když si vezmete takovou burku nebo nikáb, tak to už je skutečně něco „mimozemského“ pro nás Evropany a pro západní, ale i asijský svět celkově. A byť můžete být tolerantní k hidžábu i islámu, to je v pořádku, podporovat nikáb a burku v demokratické společnosti je jasný výraz toho, že se tak trochu ztrácíme v oné svobodě.
Jakékoliv pravidlo vynucované na většině není dobrovolné
Dívky a ženy jsou v některých muslimských zemích nuceny nosit tyto oděvy, aby se zahalily před mužskými pohledy. Nejenže to degraduje samotnou ženu na úroveň odosobněného velblouda, ale také to svým způsobem degraduje i muže jako neovládající se bestii, která když vidí odhalené koleno, tak se neudrží.