Základem každé zahradyje dobře udržovaný trávník. Vybíráme travní směsi, kde jsou smíchány nejméně dva druhy trav, a které spolu dobře srostou. V obchodě nám většinou doporučí hřištní trávu, která je odolná i k míčovým hrám. Množství semene koupíme podle potřeby, řídíme se návodem na travní směsi. Před samotným výsevem musíme připravit půdu, aby se semínkům v zemi dobře dařilo. Pozemek zryjeme, zbavíme plevelu, porovnáme a necháme asi tak dva dny slehnout. Dříve, než se do toho dáme, můžeme půdu vyživit zeleným hnojením. Je vhodný například bob nebo peluška. Toto později zaryjeme do země, tím zlikvidujeme plevel a obohatíme půdu. Jsme-li zastánci postřiků, můžeme použít herbicid asi 2 týdny před výsevem trávy.
Na takto připravenou půdu vysejeme travní semeno, které zahrábneme hráběmi. Pak plochu přejedeme válcem. Pokud si na to netroufáme na to, abychom vyseli tato jemná a lehká semena trávy sami, můžeme si koupit travní koberec, který se jen položí, pak se přichytne kolíčky a zalije. Travní koberec je sice dražší, ale práce s ním je daleko jednodušší a trávník je založen třeba i během jednoho dne. Zvláště je vhodný na menší plochy. Ještě rychlejším způsobem založení trávníku je drnování. Při drnování pokládáme sloupnuté pruhy předpěstovaného trávníku. Tento způsob je nejdražší. Jen na nás záleží, kolik do toho budeme investovat času nebo peněz.
Nový trávníkmusíme pravidelně zalévat, kosit a také přihnojovat. Pokud je nízký, pak sečeme každý týden. Posečenou trávu odstraníme. Hnojíme na jaře a začátkem léta. Používáme dusíkatá hnojiva. Každý trávník potřebuje vyčesat železnými hráběmi alespoň jednou za rok, na jaře nebo na podzim. Pokud se vytváří plstnatá vrstva, je vhodné využít také vertikulátor. Díky tomuto stroji se našemu trávníku dostanou živiny i voda, zkrátka pomáhá regeneraci.
Jen s takovou péčí se můžeme pochlubit hustým čistým trávníkem.